ناوبری سایت
باکسر یا hlx؟ مقایسه رقبای قدیمی هندی

باکسر یا hlx؟ مقایسه رقبای قدیمی هندی

رقابت باجاج و تی وی اس، فقط به موتور سیکلت های آپاچی و پالس محدود نمی‌شود. این دو برند موتور ساز هندی، در کلاس‌های مختلف موتور سیکلت رقابت می‌کنند و تلاش می‌کنند برتری خود را نسبت به دیگری ثابت کنند. حتی در کلاس موتور های خیابانی، که ساده‌ترین و اقتصادی‌ترین مدل موتورها هستند، این دو کمپانی هندی رقیب سرسخت همدیگر هستند. موتور باکسر از باجاح و hlx تی وی اس، بازیکن‌های اصلی رقابت هستند. به همین دلیل، در این وبلاگ از دکتر موتوری، به مقایسه موتور باکسر با hlx  پرداخته‌ایم. اگر موتور سوارید، در سایت دکتر موتوری می‌توانید لوازم انواع موتور سیکلت، از جمله لوازم یدکی باکسر را با قیمت به روز پیدا کنید.

در این نوشته قصد داریم به طور اساسی این دو موتور سیکلت شهری را با هم مقایسه کنیم. از مشخصات فنی انجین، تا عملکرد آنها در دنیای واقعی و سرعت و شتاب آنها را کنار هم آورده‌ایم. در انتهای این صفحه می‌توانید در مورد تجربه خود از سواری هر کدام از این دو موتور صحبت کنید و به تکمیل شدن این نوشته کمک کنید.

مقایسه موتور باکسر با HLX از لحاظ فنی

مهم‌ترین چیزی که هنگام مقایسه موتور سیکلت باکسر با موتور HLX باید در نظر بگیرید، مشخصات فنی آنها است. اجزای داخلی موتور سیکلت مانند انجین، ترمزها و سیستم تعلیق آن، در کنار هم عملکرد یک موتور را در دنیای واقعی شکل می‌دهند. به همین دلیل، در ابتدا به مقایسه مشخصات فنی انجین، ترمزها و سیستم خنک کننده آنها می‌پردازیم. 

در ابتدا، در نظر بگیرید که هر دو این موتور سیکلت‌ها برای استفاده در شهر ساخته شده‌اند و در تولید آنها تلاش شده تا هزینه‌های خرید و نگهداری از موتور سیکلت، تا حد امکان پایین بیاید. به همین دلیل، هر دو این موتور سیکلت‌ها جز بهترین موتور سیکلت‌ها برای کار، محسوب می‌شوند.

مقایسه انجین

انجین دو موتور سیکلت باکسر و اچ ال ایکس، ویژگی‌های مشابه زیادی دارند. هر دو این موتور سیکلت‌ها به انجین‌های تک سیلندر چهار زمانه مجهز هستند و سیستم خنک کننده هر دو این انجین‌ها هوا خنک است. حجم این دو انجین تقریبا با هم برابر است و کمتر از 150 سی سی است.

انجین موتور سیکلت باکسر، دقیقا 149 سی سی است و ظرفیت آن کمی بیشتر از انجین اچ ال ایکس است. همچنین این موتور سیکلت در دور موتور پایین‌تر، قدرت و گشتاور بیشتری تولید می‌کند. به همین دلیل می‌توان گفت در مقایسه فنی اچ ال ایکس با باکسر، موتور سیکلت باکسر، کمی دست بالا را دارد.

HTML Table Generator
ویژگی موتور باکسر موتور hlx
نوع انجین  چهار زمانه  چهار زمانه
 سیستم خنک کننده  هوا خنک  هوا خنک
 تعداد سیلندر تک سیلندر تک سیلندر 
 حجم انجین 149 سی سی   147 سی سی
قدرت  12hp @7500 RPM   11hp @9000RPM
 گشتاور  12N.m @6000 RPM 11N.m @7000RPM 
سرعت  110 km/h 95 km/h 
شتاب 0 تا 60   5s  5s

قدرت انجین

همانطور که بالا تر گفتیم، انجین باکسر، در دور موتور پایین‌تر، قدرت و گشتاور بیشتری تولید می‌کند. به طور دقیق در دور موتور 7500، انجین باکسر می‌تواند تا 12 اسب بخار، قدرت داشته باشد. همچنین در دور موتور 5500 تا 6000 دور در دقیقه، 12 نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند. 

در مقابل آن، hlx در 9000 دور در دقیقه، 11 اسب بخار قدرت دارد و زمانی که به دور موتور 7000 دور در دقیقه برسد، 11 نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند. با توجه به این اعداد می‌توان گفت که قدرت و گشتاور انجین باکسر و hlx تقریبا برابر و نزدیک به هم هستند. اما موتور hlx برای رسیدن به این اعداد به دور موتور بیشتری نیاز دارد.

باجاج باکسر 150

مقایسه شتاب و سرعت باکسر با hlx

شتاب و سرعت یک موتور سیکلت‌ها معمولا در شرایطی ایده‌آل و زمانی که انجین و بقیه اجزای موتور سیکلت در بهترین حالت هستند اندازه‌گیری می‌شوند. به همین دلیل، اعدادی که در این آزمایش‌ها به دست می‌آیند در دنیای واقعی ممکن است کمی متفاوت باشند. زیرا عوامل دیگری مانند وزن موتور سوار، وضعیت سلامت انجین، وضعیت جاده و… نیز می‌توانند روی سرعت و شتاب یک موتور سیکلت تاثیر داشته باشند. 

در مقایسه سرعت موتور باکسر با hlx، دوباره موتور باکسر از باجاج، عملکرد بهتری دارد. سرعت این موتور سیکلت می‌تواند با 100 تا 110 کیلومتر بر ساعت برسد با اینکه hlx از کمپانی tvs، نهایتا تا 95 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد. 

شتاب 0 تا 60 این دو موتور سیکلت، هر دو تقریبا برابر است و در شرایط ایده‌آل حدود 5 ثانیه زمان می‌برد تا به سرعت 60 کیلومتر بر ساعت برسند.

سیستم تعلیق

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فنی موتور سیکلت، سیستم تعلیق آن است که باعث فراهم شدن راحتی، هنگام موتور سواری می‌شود. به طور کلی، سیستم تعلیق موتورهای خیابانی و شهری باید طوری تنظیم شود که برای رد شدن از چاله‌ها و گودال‌های خیابان‌ها مناسب باشد و راحتی مناسبی را برای استفاده طولانی مدت در شهر و پشت ترافیک داشته باشد. در واقع سیستم تعلیق در موتورسیکلت وظیفه‌ی جذب ناهمواری‌های جاده و حفظ پایداری و هندلینگ موتورسیکلت را بر عهده دارد.

 سیستم تعلیق باکسر 150 در چرخ جلو، دو شاخه تلسکوپی و در عقب SNS است. در مقابل آن در چرخ جلوی اچ ال ایکس، از دوشاخ تلسکوپی هیدرولیکی استفاده شده است و چرخ عقب آن کمک فنر هیدرولیکی دارد. 

به طور کلی یکی از مزیت‌های موتور سیکلت hlx نسبت به باکسر، سیستم تعلیق با کیفیت‌تر آن است. در کنار زین نرم موتور سیکلت اچ ال ایکس و سیستم تعلیق هیدرولیکی آن، می‌توانید سواری نرم و راحتی را در شهرها تجربه کنید.

مقایسه اچ ال ایکس موتور اچ ال ایکس

مقایسه ترمزها

یکی از نقاط ضعف هر دو موتور سیکلت‌ها، ضعف در سیستم ترمز آنها است. از آنجایی که موتور باکسر و موتور اچ ال ایکس، هر دو جز موتور سیکلت‌های اقتصادی هستند، سیستم ترمز آنها در ساده‌ترین شکل ممکن طراحی شده است. در هیچکدام از این موتور سیکلت‌های شهری، ننمی‌توانید تکنولوژی‌های پیشرفته ترمز گیری مانند abs را پیدا کنید. و نوع ترمز هر دو این موتور سیکلت‌ها کاسه‌ای است.

مقایسه باکسر با hlx از لحاظ ظاهری

به طور کلی، در طراحی و تولید موتور سیکلت‌های شهری، مهم‌ترین نکات حفظ سادگی و پایین نگه داشتن هزینه آن است. به همین دلیل، هر دو این موتور سیکلت‌ها در ساده‌ترین حالت ممکن طراحی شده‌اند و هیچ المان اضافی و فانتزی‌ای ندارند.

 در هر دو این موتور سیکلت‌ها از باکس ساده بدون خطوط اضافه که آن را عضلانی نشان بدهد استفاده شده است. همچنین زین هر دو این موتور سیکلت‌ها ساده و یک تکه است.کاسه چراغ گرد و کیلومتر آنالوگ ساده در هر دو این موتور سیکلت‌ها مشترک است. 

با این حال، باز هم تلاش کرده‌اند تا کمی از المان‌های مدرن‌تری در این موتور سیکلت استفاده کنند و ظاهری به روز به آن بدهند تا با موتورهای شهری قدیمی مانند هوندا 125، ممتاز شوند.

به طور کلی، از لحاظ ظاهری هیچ کدام از این موتورها نسبت به دیگری برتری ندارد. با این حال، از آنجایی که طراحی ساده‌ای دارند و هیچ فلاپ اضافه‌ای در آنها به کار نرفته است، هزینه نگهداری و تعمیرات لوازم بدنه آنها نیز پایین‌تر از موتورهای دیگر در بازار است.

مقایسه ابعاد باکسر با hlx

HTML Table Generator
ویژگی موتور سیکلت باکسر موتور سیکلت hlx
 طول 2016 2040
 عرض 740  740
 ارتفاع 1055  1040
 ارتفاع زین  _   790
 فاصله دو محور 1285 1293 
کمترین فاصله از زمین  190  165
وزن  123  121 

گنجایش باک و مصرف سوخت

به طوری کلی، باجاج باکسر 150 نسبت به رقبای خود مصرف بنزین بیشتری دارد. موتور سیکلت باکسر 150 در هر 100 کیلومتر، 2.8 لیتر بنزین مصرف می‌کند در حالی که تی وی اس hlx در هر 100 کیلومتر فقط 1.9 لیتر بنزین مصرف می‌کند. می‌توان گفت در مقایسه باکسر با hlx، از لحاظ مصرف سوخت، موتور سیکلت hlx بهینه‌تر است و تقریبا نصف باکسر بنزین نیاز دارد. 

گنجایش باک هر دو این موتور سیکلت‌ها، 11 لیتر است. با توجه به میزان مصرف بنزین این موتور سیکلت‌ها، با هر بار پر کردن باک hlx، می‌توانید 500 تا 600 کیلومتر، موتور سواری کنید. و با هر بار پر کردن باک باکسر، می‌توانید از 300 تا 400 کیلومتر موتور سواری کنید. 

در نظر بگیرید که عوامل مختلفی مانند دمای هوای محیط، ترافیک، وزن موتور سوار و وضعیت سلامت لوازم یدکی موتور سیکلت، می‌تواند روی مصرف بنزین آن تاثیر بگذارد و این اعداد ممکن است در دنیای واقعی کمی متفاوت باشند.

خلاصه مقایسه باکسر با hlx

برای مقایسه باکسر با hlx، در این بلاگ دکتر موتوری به تمام جزئیات مربوط به این موتور سیکلت مانند خصوصیات ظاهری، عملکرد، مصرف سوخت و … پرداختیم. همانطور که گفتیم، درست مانند پالس و آپاچی موتورهای باکسر و hlx از رقیب‌های قدیمی هندی در کلاس موتورهای شهری هستند. 

انتخاب بین این دو موتور به نیازها و ترجیحات شما بستگی دارد. اگر به دنبال قدرتمندترین و سریعترین موتور هستید، باکسر انتخاب بهتری است. اما اگر مصرف سوخت کم، سیستم تعلیق با کیفیت و قیمت مناسب برای شما مهمتر است، HLX را انتخاب کنید. همچنین سعی کنید قبل از هر تصمیمی، هر دو موتور سیکلت‌ها را امتحان کنید تا از نوع سواری، راحتی پشت موتور و موارد دیگر آن اطمینان کسب کنید.

منبع: https://asbe-bokhar.com/special/boxer-motorcycle-150/

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.