خروج دود از اگزوز موتور سیکلت

خروج دود از اگزوز موتور سیکلت

هر موتوری که داشته باشی، ممکنه یک روزی ببینی دود زیادی از اگزوز موتور سیکلت خارج میشه. رنگ این دود همیشه خاکستری نیست و میتونه سیاه، سفید و حتی آبی کمرنگ باشه. اکثر اوقات بوی خیلی بد مثل پلاستیک یا روغن سوخته میده و مشخصا با دودی که تو روزهای عادی از اگزوز بیرون میاد فرق داره.

 توی این بلاگ از دکتر موتوری، قراره دلایل خروج دود از اگزوز موتور سیکلت رو با هم بررسی کنیم. بگیم هر رنگ دود نشونه چه مشکلی در موتور هست و چطوری میشه این مشکل رو برطرف کرد.  

خروج دود سیاه از موتور سیکلت

خروج دود سیاه از موتورسیکلت، عموما به دو دلیل اتفاق میوفته. اگر این دود از اگزوز خارج بشه، نشون میده که یه مشکلی توی ترکیب سوخت و هوای موتور هست. بنزین اضافه توی این ترکیب، وارد محفظه اگزوز میشه و دود سیاه رنگ از اگزوز موتورسیکلت خارج میشه. 

 اما اگر دود از خود موتورسیکلت بلند میشه، و همراه با بوی بد لاستیک سوخته هست، بیشتر باید مراقب باشید. چون در این صورت سیمها اتصالی داشتند و احتمال آتش سوزی هست. 

 اتصالی سیم ها

یکی دیگه از دلایل دود موتورسیکلت اتصال سیم هاست. ضعف در سیم کشی موتورسیکلت و نقص در سیستم الکتریکی می تونه باعث ایجاد دود غیرعادی بشه. این مشکل بسیار خطرناک است چون ممکن است در اثر اتصال و کوچکترین جرقه آتش سوزی رخ بده. اگر از  موتورسیکلت شما دود غیرعادی با بوی سوختگی مانند لاستیک سوخته بیرون میاد، باید فورا خاموشش کنید و مشکل سیم کشی رو پیدا کنید. 

مشکلات مربوط به ترکیب سوخت و هوا

وقتی نسبت دقیق بنزین و هوایی که وارد موتورسیکلت میشه رعایت نمیشه، به اصطلاح میگن ترکیب سوخت و هوا غنی شده. این ترکیب آسیب زیادی به موتورسیکلت میزنه که یکی از اونها، خارج شدن دود سیاه رنگ از اگزوز موتور هست. 

کثیف بودن فیلتر هوا، و تنظیم نبودن کاربراتور، از شایع ترین دلایل این اتفاق هستند. زمانی که مخلوط سوخت و هوا غنی میشه علاوه بر خارج شدن دود سیاه از اگزوز، شمع موتور سیکلت هم سیاه میشه و ممکنه یه سری مشکلات توی احتراق هم داشته باشید.

خروج دود سفید از اگزوز موتور سیکلت

خروج دود سفید از موتور، وقتی که تازه روشنش کردی و انجین هنوز خوب گرم نشده عادیه و جای نگرانی نداره. اما اگر بعد از چند دقیقه کار کردن موتورسیکلت، هنوز هم دود سفید رنگ دیدی، باید دنبال علت این مسئله بگردی.  

دود سفید موتورسیکلت ها معمولا به خاطر نشتی خارجی روغن ایجاد میشه.یعنی اگر روغن در قسمت هایی غیر از محفظه احتراق نشت کنه و بسوزه، دود سفید تولید می شود.

نشتی مایع خنک کننده تو محفظه احتراق هم از دلایل خارج شدن دود سفید از موتورسیکلت هست. 

نشت مایع خنک کننده

نشت مایع خنک کننده داخل محفظه احتراق، باعث میشه که دود از اگزوز موتورسیکلت خارج بشه. معمولا دلیل این نشتی، خرابی واشر سر سیلندر هست. 

نشتی روغن داخل اگزوز

اگر روغن توی اگزوز نشتی داشته باشه به خاطر دمای بالای اگزوز میسوزه و دود سفید رنگ از موتورسیکلت بیرون میاد. 

دود آبی رنگ

خارج شدن دود آبی رنگ از اگزوز موتورسیکلت رو باید خیلی جدی بگیرید. به خاطر اینکه دود آبی، نشونه روغن سوزی موتورسیکلت هست. وقتی روغن موتور، وارد محفظه احتراق میشه، با بنزین و هوا میسوزه. همچین ترکیبی باعث تولید دود آبی رنگ میشه که از اگزوز موتور سیکلت خارج میشه.

نشت روغن در موتور

شت روغن در انجین یا همون روغن سوزی، مشکلات زیادی برای موتورسیکلت به وجود میاره. بالاتر هم گفتیم که یکی از نشونه های اصلی روغن سوزی، خروج دود آبی رنگ از موتورسیکلت هست. 

اگر روغن موتور به نحوی وارد محفظه احتراق سیلندر شود و همراه با هوا و سوخت (بنزین) بسوزد، اصطلاحاً احتراق روغن موتور سیکلت ایجاد می شود و دود غیر طبیعی زیادی از اگزوز خارج می شود.

روغن سوزی به شمع موتور هم آسیب میزنه. اگر از اگزوز موتور سیکلت تو دود آبی بیرون اومده، پیشنهاد می کنم بلاگ دلایل سیاه شدن شمع موتور رو هم بخونی چون یکی از نشونه های این اتفاق، خروج دود آبی رنگ از اگزوز موتور هست

 خرابی رینگ و پیستون

رینگ های پیستون یکی از اجزای مهم انجین هستند که دیواره سیلندر رو از پیستون جدا می‌کنند. ساده تر بخوایم توضیح بدیم، این حلقه ها جلوی ورود روغن به محفظه احتراق رو می گیرند. اگر رینگ پیستون خراب بشه، طبیعتا روغن به داخل محفظه احتراق نشت می کنه و موتور روغن سوزی می کنه. 

ایراد در سیلندر و سر سیلندر

گاهی اوقات ممکنه که رینگ و پیستون سالم باشه، اما خود سیلندر یا سر سیلندر فرسوده شده باشه. توی این مورد هم روغن نشت می کنه و دود آبی رنگ از اگزوز موتور سیکلت خارج میشه. 

وقتی دود از موتور خارج میشه باید چیکار کرد؟

خارج شدن دود از موتورسیکلت، همراه با بوی بد( بدتر از حالت عادی) متاسفانه توی اکثر اوقات، نشونه مشکلات بزرگی توی انجین یا بقیه اجزای موتورسیکلت هست. نسبت به رنگ و بوی این دود تقریبا میشه تشخیص داد که مشکل از کجاست. بهتره توی اولین فرصت پیش یک تعمیرکار خبره برید تا به شکل اساسی موتورتون رو بررسی کنه و ایراداتش رو رفع کنه. 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Shopping Cart
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.