ناوبری سایت
هر چیزی که در مورد سرویس دوره ای موتور سیکلت باید بدانید

هر چیزی که در مورد سرویس دوره ای موتور سیکلت باید بدانید

توی یک موتور سیکلت، قطعات کوچک و بزرگ زیادی کنار هم قرار کار می‌کنند تا این وسیله نقلیه به کار بیفتد. گاهی اوقات، حتی اگر یک قطعه ساده دچار مشکل شود، کل عملکرد موتور سیکلت افت می‌کند. به طور مثال، کثیف بودن یک شمع کوچک، می‌تواند باعث کم شدن قدرت و توان موتور شود. به همین دلیل، برای جلوگیری از کاهش عملکرد کلی این وسیله، باید سرویس دوره‌ ای موتور سیکلت انجام دهیم و قطعات و لوازم مختلف آن را مدام چک کنیم.

سرویس دوره‌ای موتور سیکلت، در اصل، یک بررسی همه جانبه از وضعیت فنی موتور سیکلت است. این کار می‌تواند شامل بررسی کلی انجین، تعویض لوازم مصرفی و تمیز کردن آن باشد. در این وبلاگ، یک دید کلی راجع به کارهایی که هنگام انجام سرویس دوره‌ای باید انجام دهید صحبت کرده‌ایم. 

بعضی از این کارها، به حدی ساده هستند که می‌توانید بدون داشتن ابزار خاص، و یا مهارت زیادی، آنها را انجام دهید. در صورتی که قصد دارید خودتان به موتور رسیدگی کنید، می‌توانی تمامی لوازم مصرفی موتور سیکلت مورد نیاز خود را به صورت آنلاین از دکتر موتوری سفارش دهید. همچنین می‌توانید لوازم مختلف را از لحاظ قیمت و کیفیت کلی با هم مقایسه کنید و در نهایت با توجه به بودجه و نیاز خود، بهترین قطعات یدکی موتور سیکلت را برای خود خریداری کنید. 

سرویس دوره‌ ای موتور سیکلت چیست؟

همانطور که در ابتدا گفتیم، سرویس دوره‌ای موتور سیکلت به معنی بررسی دقیق لوازم و اجزای مختلف موتور، و تعویض آنها در صورت نیاز است. بعضی از قطعات موتور سیکلت، ممکن است به دلیل خرابی یا کهنه شدن، روی عملکرد بقیه لوازم نیز تاثیر منفی زیادی بگذارند. به همین دلیل، بهتر است قبل از دیدن نشانه‌های خرابی موتور سیکلت، این موارد را شناسایی و رفع کنیم. 

این کار را می‌توانید در چند مرحله در سال انجام دهید و هر بار، به بخشی از موتور سیکلت خود رسیدگی کنید. 

چرا باید سرویس دوره‌ ای موتور سیکلت رو انجام بدیم؟‌

مهم‌ترین دلیل انجام سرویس دوره ای، افزایش عمر موتور سیکلت است. با انجام این کارها و رسیدگی‌های ساده، می‌تونید از پایین آمدن اجزای مختلف موتور سیکلت جلوگیری کنید و در دراز مدت، قطعات موتور کمتر خراب شود. به غیر از این، انجام سرویس دوره ای به نظر پرهزینه میاد اما، توی طولانی مدت، از هزینه‌های سنگین تعمیراتی و خرید لوازم موتور سیکلت، جلوگیری می‌کند. 

سرویس دوره‌ای شامل چه کارهایی می‌شود؟

رسیدگی به موتور سیکلت، می‌تواند در اندازه یک تعویض روغن ساده باشد، و یا تا تنظیم دوباره کاربراتور و فیلرگیری سوپاپ‌ها پیش برود.  به طور کلی، در سرویس‌های دوره‌ای موارد زیر را انجام می‌دهند.

  • تعویض فیلتر هوا 
  • عوض کردن لنت و روغن ترمز 
  • روغن کاری و سفت کردن زنجیر چرخ 
  • تنظیم کاربراتور 
  • تعویض روغن انجین
  • تعویض فیلتر روغن
  • فیلر گیری سوپاپ های انجین 
  • تعویض ضد یخ 
  • تنظیم فشار لاستیک‌ها 
  • بررسی وضعیت شمع موتور 

تعویض روغن موتور سیکلت و فیلتر آن

یکی از مهم‌ترین اقدامات هنگام انجام سرویسی‌های دوره‌ای، عوض کردن روغن موتور سیکلت و صافی آن است. زمان دقیق تعویض روغن، در دفترچه راهنمای مخصوص موتور شما نوشته شده. اما اگر به آن دفترچه دسترسی ندارید، طبق یک قاعده کلی، بین هر 1000 تا 3000 کیلومتر باید روغن موتور خود را تعویض کنید. 

همراه با عوض کردن روغن انجین، بهتر است فیلتر یا همان صافی روغن نیز عوض شود. زیرا این وسیله، جلوی ورود براده‌های آهن، و کثیفی‌های روغن را به انجین می‌گیرد.

تعویض فیلتر هوا

فیلتر یا همان صافی هوا، متاسفانه جز لوازمی است که تعویض آن به راحتی فراموش می‌شود. با اینکه این قطعه به ظاهر ساده و کم اهمیت است، اما کثیفی آن، تاثیرات منفی زیادی روی عملکرد موتور سیکلت می‌گذارد و می‌تواند مصرف سوخت موتور سیکلت را بالا ببرد. 

توی تئوری، بهترین زمان برای تعویض فیلتر هوا، هر 5000 هزار کیلومتر است. اما اگر شهر محل زندگی شما آلوده‌ است، به احتمال زیاد این قطعه را باید زودتر عوض کنید. هر چند وقت یک بار، وضعیت فیلتر هوای موتور سیکلت خود را بررسی کنید. اگر احساس کردید حتی قبل از رسیدن به کیلومتر 5000، این قطعه کثیف شده، آن را عوض کنید.

رسیدگی به سیستم ترمز گیری موتور سیکلت

به طور کلی، هر چه عملکرد سیستم ترمز گیری موتور سیکلت کمتر شود، کنترل آن به خصوص در شرایط سخت، دشوارتر می‌شود. رسیدگی به سیستم ترمز گیری موتور سیکلت، به طور کلی شامل عوض کردن لنت در زمان مناسب، تعویض روغن ترمز و در آخر عوض کردن دیسک آن است. 

البته در اکثر موارد، نیازی نیست که بیشتر اجزای آن را تعویض کنید و عوض کردن لنت‌ها، برای بهبود عملکرد سیستم ترمز گیری کافی است.

سفت کردن زنجیر و روغن کاری آن

زنجیر موتور سیکلت، آخرین قطعه از سیستم انتقال قدرت است که تمام نیرویی که از انجین و صفحه کلاچ گذر کرده است را به چرخ عقب منتقل می‌کند. تمام مدتی که چرخ‌های موتور سیکلت در حال حرکت هستند، زنجیر موتور نیز مدام در حال چرخیدن است. معمولا با گذر زمان، ممکن است زنجیر کمی شل شود و یا بخشی از آن ساییده شود. 

زمان انجام سرویس دوره‌ای، یکی از ساده‌ترین کارهایی که عمر موتور سیکلت را افزایش می‌أهد، بررسی زنجیر، و رسیدگی به آن است. برای این کار، کافی است لقی زنجیر را بررسی کنید. اگر حس کردید زنجیر شل شده، کافی است یکی از مهره‌های فلزی آن را کم کنید تا به اندازه دلخواه در بیاید. در کنار آن، روغن‌کاری دوره‌ای زنجیر، می‌تواند عمر آن را بسیار افزایش دهد. برای روغن کاری، کافی است با استفاده از اسپری گریس mtoosi کمی تمام قسمت‌های آن را چرب کنید.

تنظیم کاربراتور

کاربراتور موتور سیکلت، یکی از اساسی‌ترین قطعات آن است که در شتاب موتور سیکلت و مصرف سوخت آن تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. توصیه می‌شود که حداقل هر شش ماه یکبار، کاربراتور خود را تنظیم کنید تا عملکرد موتور سیکلت کم نشود. به خصوص اگر حس کردید اخیرا مصرف سوخت بالا رفته، بهتر است موتور خود را پیش یک موتور ساز ماهر ببرید تا کاربراتور موتور شما را تنظیم کند.

تعویض ضد یخ

به طور کلی ضد یخ موتور سیکلت، نیازی به تعویض مداوم ندارد و نسبت به بقیه لوازم عمر بالاتری دارد. اما بهتر است که هنگام انجام دادن سرویس دوره‌ای موتور سیکلت، سطح کولانت یا همون ضد یخ رو بررسی کنید تا اگر نشتی‌ای داشت، زودتر متوجه بشید.

تنظیم فشار لاستیک‌ها و بررسی وضعیت رینگ‌ها

یکی دیگه از کارهای ساده‌ای که برای سرویس دوره‌ای می‌تونید انجام بدید، بررسی وضعیت کلی لاستیک‌هها و رینگ موتور سیکلت است. این بخش از موتور سیکلت رو می‌تونیم از چند جهت بررسی کنیم. مشخص‌ترین اونها، بررسی وضعیت ظاهری لاستیک‌ها و آج‌های لاستیک است. در کنار وضعیت ظاهری، به فشار باد لاستیک‌ها هم بهتره توجه کنید و در صورت نیاز، فشار باد داخل لاستیک رو تنظیم کنید. 

تمیز کردن شمع موتور

یکی دیگه از لوازم مصرفی موتور سیکلت، که عمر تقریبا بالایی داره، شمع موتور سیکلت است. این وسیله کوچک با اینکه توی دوره‌های مشخص باید عوض بشه، اما گاهی اوقات با یه تمیز کردن ساده، عملکرد بهتری از خودش نشون میده. توی سرویس دوره‌ای موتور سیکلت، وضعیت شمع موتور رو به دقت بررسی کنید. معمولا خیلی کثیف شدن شمع موتور، می‌تونه نشون دهنده خرابی اساسی توی بخش‌های دیگه باشه. 

اگر حس کردید شمع کمی کثیف شده، با یک سمباده، لایه‌ی سیاه روی شمع را بتراشید. این کار به ظاهر ساده، می‌تواند عمر شمع موتور سیکلت را افزایش دهد و باعث بهبود عملکرد و شتاب‌گیری موتور سیکلت شود.

از کجا بفهمم موتور سیکلت به سرویس نیاز دارد؟

اینکه موتور به سرویس دوره‌ای نیاز دارد یا نه، به راحتی قابل تشخیص است. به طور کلی بهتره خودتون هر شش ماه یک بار دستی به موتور بکشید و تعمیرات ساده رو انجام بدید. اما اگر حس کردید یکم کار تخصصی‌تر شده و نیاز به ابزارها و مهارت‌های بیشتری داره، بهتره موتور رو پیش یک موتور ساز ماهر ببرید. به طور کلی، اگر متوجه نشانه‌های زیر شدید بهتره موتورتون رو حرفه‌ای سرویس کنید.

مسافت پیموده شده

اگر بیشتر از 10 هزار کیلومتر موتور سواری کردید، بد نیست سرویس دوره‌ای موتور رو شروع کنید. معمولا بهترین وقت برای انجام سرویس دوره‌ای توی خود دفترچه موتور سیکلت نوشته شده. اما اگر به این دفترچه راهنما دسترسی ندارید، هر 5000 تا 10000 کیلومتر یک بار، موتور خودتون رو بررسی کنید.

صداها و لرزش های غیرعادی

زمانی که حس کردید از موتور یک سری صدای غیر عادی می‌شنوید، یا لرزش‌های عجیب حس می‌کنید، بهتره سرویس دوره‌ای انجام بشه. با این کار، می‌تونید قبل از وخیم شدن مشکل موتور، اون رو حل کنید.

عملکرد ضعیف

معمولا با کثیفی قطعات مختلف، و یا تموم شدن اونها، عملکرد کلی موتور سیکلت هم کاهش پیدا می‌کنه. زمانی که قطعات مختلف، قدیمی و کهنه می‌شن، می‌تونن باعث کم شدن زور موتور سیکلت، پایین اومدن شتاب اولیه و بالا رفتن مصرف سوخت بشن. زمانی که حس کردید موتور سواری دیگه مثل قبل نیست، بهتره یک سرویس دوره‌ای انجام بدید تا از سلامت تمام لوازم مطمئن بشید. 

کلام نهایی

در این وبلاگ، در مورد اهمیت و تمام چیزهایی که در مورد سرویس دوره ای موتور سیکلت نیاز بود بدانید صحبت کردیم. همچنین به طور کلی، مهم‌ترین قدم‌های انجام این کار را توضیح دادیم. به طور کلی، انجام به موقع سرویس دوره‌ای موتور، می‌تواند باعث بهبود عملکرد موتور سیکلت و پایین آمدن هزینه‌های شما در درازمدت شود. به همین دلیل، اهمیت بسیار زیادی برای هر موتور سواری دارد. 

اگر برای انجام این کار، به لوازم یدکی موتور سیکلت نیاز دارید، می‌توانید تمام لوازم مورد نیاز خود را به صورت آنلاین در دکتر موتوری سفارش دهید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، درب منزل دریافت کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.