ناوبری سایت
موتور سیکلت در دنیای امروز

موتور سیکلت در دنیای امروز

 

موتور سیکلت در دنیای امروز

با پیشرفت علم و تکنولوژی همه کارها آسان تر و راحت تر شده است. این روزها وسایل نقلیه مختلفی برای حمل و نقل بوجود آمده است تا انسانها بتوانند راحت تر زندگی کنند. موتور سیکلت یکی از همین وسایل نقلیه است که با وجود آن دیگر در ترافیک های سنگین نمی مانیم و زودتر به مقصد خواهیم رسید. موتور سیکلت هم مانند هر وسیله دیگری دارای انواع و مدل های مختلفی است. هر برندی به نوعی سعی کرده است یک موتور سیکلت خوب و باکیفیت را به بازار عرضه کند. طراحی های برندهای مختلف معمولا باهم متفاوت است. اگر شما هم قصد خرید موتور سیکلت را دارید، ابتدا بدانید که به چه منظوری می خواهید آن را تهیه کنید؟ آیا برای شروع یک کار و یا رفت و آمد به سرکار به آن نیاز دارید؟ گاهی هم ممکن است بخاطر شرکت در مسابقات مختلف به سراغ موتور سیکلت ها می روید. به طور کلی تعیین اهداف می تواند به شما کمک کند تا موتور سیکلت مورد نظر خود را از بهترین برند و مناسب ترین قیمت تهیه کنید. در ادامه این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد موتور سیکلت به شما خواهیم داد.

 

مشخصات فنی موتور سیکلت ها

شما تا چه اندازه در مورد مشخصات فنی موتور سیکلت ها آشنایی دارید؟ هر کسی که موتور سیکلت دارد باید حداقل اطلاعات اندکی در مورد مشخصات فنی آن داشته باشد. حتما شما هم نام موتورهای دو زمانه، چهار زمانه، چهار سوپاپ، تک سیلندر، گشتاور نیوتن و … را شنیده اید. برای کسانی که علاقه به موتور سیکلت دارند و یا کسانی که در خرید موتور سیکلت حساسیت دارند، آشنایی با این کلمات بسیار اهمیت دارد. به طور کلی کسانی که قصد خرید موتور سیکلت را دارند، به دنبال اطلاعاتی در مورد آن هستند تا بهترین نوع آن را با بودجه خود خریداری کنند. توجه داشته باشید که هر موتور سیکلتی یک فاکتور هم در مورد نوع آن موتور سیکلت دارد که همه چیز در آن توضیح داده شده است. این موارد شامل مشخصات فنی موتور سیکلت است. همه ما می دانیم که مهم ترین بخش هر موتور سیکلتی متور آن است. پس سعی داریم در مورد موتور آن توضیحاتی به شما بدهیم.

 

موتور موتور سیکلت

هر موتوری در موتور سیکلت دارای یک یا چند سیلندر است و حجم موتور هم ارتباط مستقیمی با حجم سیلندر آن دارد. سیلندرها قطر مشخص و معینی دارند و به اندازه ای اکسیژن و سوخت در آنها جای می شود. بعد از این واکنش هم موتور سیکلت برای حرکت آماده می شود زیرا انرژی آن تامین شده است.

هر سیلندر هم فضایی در داخلش دارد که میزان حجم سیلندر با آن مشخص می شود. برای مثال باید بدانید که حجم سیلندر موتور سیکلت چند سی سی است؟ اگر مثلا 134 سی سی است باید بدانید که یعنی اگر درون فضای سیلندر آن سوخت بریزیم تنها 134/0 لیتر در آن سوخت جای می گیرد. در واقع هر یک لیتر هم 1000 سی سی است. نتیجه می گیریم هر چه میزان حجم موتور بیشتر باشد، قدرت سوخت گیری هم بیشتر می شود و در آخر هم قدرت موتور بیشتر می شود.

 

قسمت های مختلف موتور در موتور سیکلت

  • سیلندر

سیلندر همان بخش استوانه ای شکل موتور است که از دو طرف هم باز است و قطعه ای به نام پیستون در آن جای گرفته است. موتور سیکلت ها معمولا دارای سیلندرهای مختلف هستند و معمولا از یک تا شش سیلندر متفاوت هستند. تعداد سیلندرها در قدرت موتور هم نقش دارند. تعدادسیلندرهای بیشتر باعث افزایش قدرت بیشتر در موتور سیکلت می شوند. البته امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی مهندسان توانسته آندومترهای دو تا چهار سیلندر را هم مانند موتورهای شش سیلندر قدرتمند سازند. با این کار در هزینه های موتور سیکلت هم حسابی صرفه جویی شده است.

2) چند زمانه بودن موتور

معمولا موتورها دو و یا چهار زمانه هستند. موتور دو زمانه یا موتور پیستونی موتوری است که حالت حرارتی دارد که با استفاده از پیستون، فشار را به نوعی به شکل حرکت دایره ای تبدیل می کند. دو مرحله احتراق و تخلیه در موتورهای دو و چهار زمانه صورت می گیرد. عملکرد این ها کاملا ساده و ابتدایی است. بنزین و روغن های مخصوص برای کارایی این موتورها اهمیت دارند. موتورهای چهار زمانه هم حالت درون سوز دارند.

 

تفاوت های موتور دو زمانه و چهار زمانه    
  • موتورهای دو زمانه نسبت به موتورهای چهار زمانه تعادل بیشتری دارند.
  • موتورهای چهار زمانه قطعات و تجهیزات بهتری دارند.
  • موتورهای چهار زمانه سیستم خروجی پیشرفته تری نسبت به موتورهای دو زمانه دارند.
  • موتورهای چهار زمانه سیستم خروجی پیشرفته تر و بهتری دارند.
  • موتورهای دو زمانه شتاب بسیار بیشتری دارند.
3) سوپاپ

از دیگر اجزای موتور سوپاپ و یا دریچه است که این جزء روی سیلندر قرار می گیرد. وظیفه سوپاپ کنترل ورود مخلوط هوا و خروج هوا است.

حداکثر قدرت و حداکثر گشتاور

گشتاور همان نیرویی است که به جسم وارد می شود و آن را به گردش درمی‌آورد. قدرت موتور هم کاملا بر حسب اسب بخار محاسبه می شود.

 

آشنایی با سیستم سوخت رسانی  
  • سیستم های سوخت رسانی یا به صورت کاربراتوری و یا به صورت انژکتوری هستند.
  • در سیستم های کاربراتوری همانطور که مشخص است از سیستم های کاربراتور استفاده می شود و که وظیفه اصلی آن تهیه مخلوطی از اکسیژن و سوخت است. در واقع این سیستم ها کمی قدیمی هستند و باعث آلودگی هوا می شوند.
  • در سیستم های سوخت رسانی انژکتوری، سوخت به وسیله یک پمپ مکانیکی و یا برقی با قدرت به داخل لوله های ریل سوخت وارد می شود و از طریق انژکتورها که همان شیر بخ حساب می آیند به قسمت پشتی سوپاپ هوا به شکل پودر پاشیده می شوند. در این حالت مخلوطی از سوخت و هوا برای تولید انرژی در موتور ایجاد می شود.

 

چگونگی کنترل سوخت در موتور سیکلت ها

دو روش برای کنترل سوخت در موتور سیکلت ها وجود دارد. روش های SOHC و DOHC از انواع این موارد هستند.

SOHC: موتوری که در واقع یک میل سوپاپ را برای ورود و خروج هوا مورد استفاده قرار می دهد و برای هر سیلندر هم دو سوپاپ دارد.

DOHC: موتوری که از دو میل سوپاپ استفاده می کند. یک سوپاپ برای سوپاپ های ورودی هوا و دیگری برای سوپاپ های خروجی گاز است.

 

سیستم خنک کننده موتور سیکلت

همه موتور سیکلت ها نیاز به گرما و در عین حال سیستم خنک کننده دارند. موتور سیکلت برای خنک سازی از مایع و خنک کننده هوا استفاده می کند.

مایع یا همان رادیاتور هم در موتور سیکلت های برزگتر است. این سیستم خنک کننده به این صورت است که شلنگ هایی که در داخل موتور سیکل وجود دارند، گرما را جذب خودشان کرده و آن را به وسیله رادیاتور تخلیه می کنند. این روش خنک کننده بسیا کارآمد و تاثیرگذار است زیرا در زمان هایی که ترافیک سنگین وجود دارد، موتور سیکلت بیش از اندازه داغ نمی شود، زیرا مایعات به طور مداوم گردش می کننند. قرار گرفتن رادیاتور در موتور سیکلت بسته به نوع آن متفاوت است.

 

آشنایی با چرخ و تایر موتور سیکلت

لاستیک های موتور سیکلت بسته به نوع و مدل آن کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. چندین نوع لاستیک وجود دارد که در ادامه در مورد آنها و کارایی که انجام می دهند، صحبت می کنیم.

لاستیک های خارج از جاده: این  نوع لاستیک ها به هدف گرفتن ماسه و زمین های سست برای حفظ بیشتر کشش است.

لاستیک های خیابانی: به معنای مساحت های خیلی زیاد در جاده ها برای کشش بهتر هستند.

لاستیک های دو گانه اسپرت: این نوع لاستیک ها در واقع تلاقی بین دو لاستیک قبلی یعنی لاستیک های خارج از جاده و لاستیک های خیابانی هستند. این نوع لاستیک ها به گونه ای ساخته شده اند تا در هنگام رانندگی در آسفالت لرزش زیادی احساس نشود.

 

رینگ های موتور سیکلت

رینگ موتور سیکلت معمولا در دو سبک وجود دارد.

رینگ های پره ای: رینگ های اسپک دار در موتور سیکلت های سبک تر کارآمد است.

رینگ های سخت: رینگ های سخت مانند رینگ های اتومبیل است. حالت آنها یک تکه است و مطابق با مول موتور طراحی می شود.

 

سیستم ترمز در موتور سیکلت ها

موتور سیکلت ها معمولا برای چرخ جلو و چرخ عقب دارای ترمز هستند. قدرت ترمز در چرخ جلو مهمتر از چرخ عقب است. به همین دلیل هم ترمزهای بزرگتر و دوتایی در قسمت جلوی یقرار می گیرند. به طور کلی دو نوع سیستم ترمز برای انواع موتور سیکلت ها اعم از ترمز کاسه ای و ترمز دیسکی وجود دارد. ترمزهای دیسکی معمولا برای موتورسیکلت های بزرگ وجود دارد. زیرا این نوع ترمزها توانایی ترمز گیری بسیار خوبی دارند. ترمز کاسه ای هم نوعی دیگر از ترمزها است که قبل از ترمز های دیسکی مورد استفاده قرار می گرفتند. در حال حاضر ممکن است این نوع ترمز برای موتور سیکلت های کوچکتر و یا برای ترمز عقب موتور سیکلت استفاده شود.

 

جک موتور سیکلت

جک هم وسیله ای است که موتور سیکلت برای ایستاده نگه داشته شدن به آن نیاز دارد. البته جک ایستاده هم بعضی از موتور سیکلت ها فقط دارند.

 

دکترموتوری

به طور کلی اگر شما از بهترین برند و بهترین مدل موتور سیکلت هم خرید خود ار انجام دهید باز هم به مرور زمان ممکن است موتور سیکلت شما دچار مشکلاتی شود. بهترین راهکار در این مواقع استفاده از سیستم موتور سازی سیار دکتر موتوری است. در هر مکانی در استان تهران که قرار داشته باشید، متخصصین مجرب و باسابقه دکتر موتوری برای تعمیر موتور سیکلت شما به محل مورد نظر شما اعزام می شوند. دکتر موتوری یک سایت جامع برای کمک رسانی به موتور سواران است. فروشگاه دکتر موتوری هم قطعات موتور سیکلت را با نازلترین قیمت و بهترین کیفیت در اختیار موتور سواران قرار می دهد.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد مشخصات فنی موتور سیکلت بدست آورده باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.