ناوبری سایت
نکات مهم برای سالم نگه داشتن سیستم ترمز موتور سیکلت

نکات مهم برای سالم نگه داشتن سیستم ترمز موتور سیکلت

نگهداری درست از سیستم ترمز موتور سیکلت، دقیقا همان مرز باریک میان رد کردن حادثه و اتفاق افتادن آن است. می‌توان گفت سیستم ترمز گیری موتور سیکلت، تمامی بار امنیت شما هنگام موتور سواری را بر عهده می‌گیرد. زیرا سلامت ترمزهای موتور سیکلت، می‌تواند در کنترل بهتر شرایط در زمان‌های حساس کمک کند. 

با توجه با اهمیت ترمزهای موتور سیکلت، دانستن نکاتی در مورد نگهداری از سیستم ترمز موتور و سرویس‌ دوره‌ای آن، به اندازه داشتن کلاه کاسکت مهم است و می‌تواند باعث نجات جان شما در آینده شود. در نتیجه در این وبلاگ از دکتر موتوری به تمامی نکاتی برای برای مراقبت از بخش‌های مختلف سیستم ترمز باید انجام دهید پرداختیم. در دکتر موتوری می‌توانید انواع لوازم یدکی موتور از جمله لنت موتور سیکلت را با بهترین کیفیت تهیه کنید و از سلامت لوازم یدکی جدید موتور خود اطمینان کسب کنید. 

1) چک کردن ضخامت لنت ترمز

اولین قدم برای مراقبت از سیستم ترمز موتور سیکلت، چک کردن مداوم لنت ترمز آن است. لنت ترمز موتور سیکلت، به نسبت بقیه لوازم آن به مراقبت بیشتر، و تعویض دوره‌ای نیاز دارد. 

بهترین روش برای پیدا کردن زمان تعویض این قطعه، بررسی ضخامت آن است. به عبارت دیگر بهتر است هر چند ماه یک بار، ضخامت لنت‌های خود را بررسی کنید. اگر لنت‌ها کمتر از 2 میلی‌متر بود، بهتر است آن را هرچه سریع‌تر تعویض کنید. 

برای خرید لنت جدید بهتر است بلاگ بهترین لنت‌ها برای موتور هوندا را بخوانید تا با بهترین برندها و محصولات مناسب موتور سیکلت خود آشنا شوید.

2) تمیز نگه داشتن کالیپر

در قدم بعدی، تمیز نگه داشتن کالیپر ترمزهای دیسکی، نقش بسیار مهمی در سالم ماند سیستم ترمز گیری آن دارد. خوردگی لنت‌ها هنگام ترمز گیری می‌ـواند باعث کثیفی کالیپرها شود و بعد از یک مدت، پیستون‌های آن خورده می‌شوند و عملکرد اولیه خود را از دست می‌دهند. 

برای تمیز کردن کالیپر ابتدا آن را از روی دیسک باز کنید و به آرامی لنت‌ها را بیرون بکشید. در این مرحله می‌توانید ضخامت لنت‌ها را نیز بررسی کنید. سپس با استفاده از یک دستمال خشک آن را تمیز کنید. می‌توانید بخش‌های متحرک پیستون را کمی روغن کاری کنید اما بهتر است این کار را با دقت زیادی انجام دهید. 

در نهایت لنت‌های ترمز را جای خود بگذارید و دوباره کالیپر را روی دیسک موتور نصب کنید. قبل از استفاده از موتور سیکلت، ترمزهای آن را کمی تست کنید تا از درست نصب شدن تمامی قطعات آن اطمینان کسب کنید. کل این پروسه ممکن است حدود یک ساعت طول بکشد اما کاملا ارزش زمانی که برای آن می‌گذارید را دارد.

سیستم ترمز موتور سیکلت

3) چک کردن دیسک ترمز

استفاده از سیستم ترمز دیسکی، می‌تواند به شما اطمینان دهد که با ترمزگیری موتور شما دقیق‌تر و قوی‌تر است. خوشبختانه دیسک ترمز از آن دسته لوازمی است که طول عمر بالایی دارد و در صورت نگهداری درست از موتورسیکلت، و انجام سرویس‌های دوره‌ای آن، آسیب زیادی نمی‌بیند. 

با این حال، بهتر است زمانی که آستین‌های خود را بالا زده‌اید تا به درستی از سیستم ترمزگیری موتور سیکلت خود مراقبت کنید، دیسک‌های آن را هم بررسی کنید. روی دیسک به دنبال هر خراش، ترک خوردگی و یا تاب خوردگی بگردید و در صورت مشاهده، با یک مکانیک ماهر برای جلوگیری از ضرر بیشتر مشورت کنید.

عکس دیسک ترمز موتور سیکلت

4) تعویض به موقع لوازم

آخرین نکته‌ای که برای سالم نگه داشتن ترمزهای موتور سیکلت باید رعایت کنید، تعویض به موقع لوازم آن، از جمله لنت و دیسک آن است. تقریبا تمامی قطعات موتور سیکلت عمر مشخصی دارند و با استفاده زیاد و به مرور زمان، عملکرد اولیه خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل، تعویض به موقع لوازم موتور سیکلت، برای حفظ امنیت شما هنگام موتور سواری، اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. 

سخن نهایی

در این وبلاگ در دکتر موتوری، یک سری اقدام ساده برای نگهداری از سیستم ترمز موتور سیکلت را معرفی کردیم که می‌توانید بدون داشتن ابزار یا مهارت‌های زیادی به راحتی در خانه انجام دهید. با انجام این قدم‌های ساده می‌توانید از سلامت ترمزهای موتور سیکلت خود اطمینان کسب کنید و از حوادث خطرناک به دلیل خرابی ترمزه8حححححا جلوگیری کنید. 

اگر برای رسیدگی به موتور سیکلت خود به لوازم یدکی موتور سیکلت نیاز دارید اما آنها را نمی‌شناسید، می‌توانید در دکتر موتوری محصولات مختلف را بررسی کنید و بهترین قطعه را با قیمت روز تهیه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.