ناوبری سایت
8 راه برای تمام کردن صفحه کلاچ در سریع‌ترین زمان ممکن

8 راه برای تمام کردن صفحه کلاچ در سریع‌ترین زمان ممکن

بیشتر شرکت‌های موتور سازی توصیه می‌کنند که بین هر 20 تا 50 هزار کیلومتر صفحه کلاچ موتورسیکلت را عوض کنید. اما انجام یک سری کارها، می‌تواند عمر مفید صفحه کلاچ را به قدری پایین بیاورد که هر دو ماه نیاز به عوض کردن آن داشته باشید. معمولا ما نمی‌توانیم به شکل معجزه آسایی عمر مفید صفحه کلاچ موتور سیکلت را بالا ببریم اما با انجام یک سری کارها هنگام موتورسواری، می‌شود نه تنها عمر صفحه کلاچ را کم کرد، بلکه همراه با آن گیربکس موتور را هم به کلی نابود کرد.

بیشتر این 7 مورد که باعث پایین آمدن عمر صفحه کلاچ می‌شوند، مربوط به مدل موتورسواری و عوض کردن دنده‌ها است. به طور مثال با نیم کلاچ کردن موقع معکوس کشیدن، می‌توانید از خوردگی صفحه کلاچ و خرابی گیربکس مطمئن شوید. 

در ادامه، راه‌های تمام کردن صفحه کلاچ در سریع‌ترین زمان ممکن را یک به یک بررسی کردیم. 

1) با موتور سیکلت بار سنگین جا به جا کنید

وقتی پشت موتور دو ترک یا سه ترک می‌شینید، و یا بارهای سنگین را با آن جا‌به‌جا می‌کنید، فشار بیشتری روی صفحات کلاچ وارد می‌شود.علاوه بر این، مجبور می‌شوید سرعت خود را بالاتر ببرید تا موتور حرکت کند. هرچه فشار بیشتر شود، ساییدگی صفحه کلاچ‌ها هم بالاتر می‌رود. در نتیجه ممکن است از عمر مفید صفحه کلاچ کاسته شود و زودتر نیاز به تعویض آن‌ها داشته باشید. 

اگر در شرایطی مجبور شدید بارهای سنگین روی موتور قرار دهید، سعی کنید وزن این بار را به صورت متناسب روی موتور پخش کنید. در این صورت، فقط به یک قسمت از موتور فشار وارد نمی‌شود.

به جز این، زمانی که دو ترک نشسته‌اید، بهتر است با احتیاط بیشتر موتورسواری کنید و موارد بعدی این لیست را با دقت بیشتری رعایت کنید.

2) قبل از تعویض دنده دور موتور را به مقدار مناسب نرسانید

اگر زمان تعویض دنده، دور موتور مناسب نباشد، صفحه کلاچ‌ها با فشار بیشتری روی همدیگه قرار می‌گیرند. فشار زیاد روی صفحه کلاچ، ساییدگی آن را بالا می‌برد. در عوض، زمانی که دور موتور را به اندازه کافی می‌رسانید و سپس دنده عوض می‌کنید، صفحه کلاچ‌ها به آرامی روی هم قرار می‌گیرند و خوردگی آن‌ها به کمترین حد ممکن می‌رسد.

3) نصب صفحه کلاچ موتور بی کیفیت

یکی از اشتباهات رایج، نصب لوازم مصرفی بی کیفیت روی موتور سیکلت، برای پایین آوردن هزینه‌های آن است. در این مورد، صفحه کلاچ بی کیفیت، علاوه بر اینکه عمر کوتاه‌تری دارد و زود تمام می‌شود، بلکه می‌تواند به چهارچاخ کلاچ هم آسیب جدی وارد کند. 

شاید خرید صفحه کلاچ آپاچی اصلی، یا هر موتور دیگری در ابتدا، پر هزینه به نظر برسد، اما در طول عمر مفید صفحه کلاچ موتور سیکلت و بقیه قطعات مربوط به این بخش تاثیر زیادی دارد.

به زبان دیگر با استفاده از صفحه کلاچ اصلی موتور سیکلت خود، یا حداقل نصب صفحه کلاچ‌های باکیفیت، می‌توانید زمان طولانی‌تری از آن استفاده کنید. همچنین این کار، باعث بهتر شدن عملکرد موتورسیکلت در دنده عوض کردن و شتاب گرفتن می‌شود. 

صفحه کلاچ اصلی موتور سیکلت

4) دنده را سریع و محکم عوض کنید

متاسفانه، بیشتر موتورسوارهای کم‌تجربه، فکر می‌کنند با تعویض ناگهانی دنده، می‌توانند سرعت موتورسیکلت خود را بالا ببرند با اینکه این کار، فقط به صفحه کلاچ‌ها آسیب می‌زند و از عمر مفید آن‌ها کم می‌کند. 

ممکن است در شرایط اضطراری مجبور باشید به صورت ناگهانی کلاچ را نگه دارید و دنده را عوض کنید، تا از برخورد به مانع جلوگیری کنید. شاید مواردی مانند تغییر جهت ناگهانی بقیه ماشین‌ها، و یا پریدن عابر پیاده جلوی موتور شما را وادار به تعویض دنده ناگهانی کند. اما می‌توانید با بالا بردن توجه خود هنگام موتور سواری، شرایط را بهتر کنترل کنید و به آرامی دنده‌ها را عوض کنید. 

در نتیجه برای بالا بردن عمر مفید صفحه کلاچ موتور سیکلت، باید مهارت خود را در کنترل آن و عوض کردن به موقع دنده‌ها به شکل مناسب بالا ببرید.

5) برای ایستادن از کلاچ استفاده کنید.

اگر عادت دارید برای متوقف کردن موتور سیکلت ، یا پایین آوردن سرعت آن از کلاچ استفاده کنید، بهتر است این عادت خود را ترک کنید. نگه داشتن کلاچ برای پایین آوردن سرعت و ایستادن، فشار زیادی به گیربکس و صفحات کلاچ وارد می‌کند که باعث خرابی زودرس صفحه کلاچ می‌شود. 

بهتر است برای کنترل سرعت موتورسیکلت، از ترمز بگیرید و فقط برای عوض کردن دنده‌ها، کلاچ بگیرید.

6) قبل از تعویض صفحه کلاچ آن را در روغن قرار ندهید.

معمولا مکانیک‌های حرفه‌ای قبل از نصب صفحه کلاچ روی موتورسیکلت، آن‌ها را برای چند ساعت در روغن قرار می‌دهند تا کاملا روان شوند. در صورتی که صفحه کلاچ را بدون روان کردن نصب کنید، در استفاده‌های اول، بیشترین ساییدگی و خوردگی را خواهد داشت. این ساییدگی بیش از اندازه هم می‌تواند عملکرد موتور شما را کاهش دهد و هم به گیربکس آسیب بزند. برای جلوگیری از این آسیب‌ها حتما باید قبل از نصب صفحه کلاچ آن‌ها را در روغن قرار داد. 

معمولا صفحه کلاچ موتورسیکلت را بین یک تا دو ساعت در روغن قرار می‌دهند. اما برای اینکه صفحه کلاچ‌ها کاملا روان شوند و خوردگی آن‌ها کمتر شود، باید آنها را بین 12 تا 24 ساعت در یک ظرف پر از روغن قرار دهید. 

بعضی از برندها، صفحه کلاچ را در بسته بندی‌های حاوی روغن قرار می‌دهند. این مدل صفحه کلاچ‌ها مانند صفحه کلاچ موتور سیکلت هوندا برند راپیدو، به محض باز کردن بسته قابل استفاده و نصب روی موتور هستند. می‌توانید این مدل صفحه کلاچ، و انواع لوازم مصرفی موتور سیکلت را با بهترین قیمت از فروشگاه دکتر موتوری در ترب تهیه کنید. 

صفحه کلاچ موتور سیکلت

7) زمان معکوس کشیدن، نیم کلاچ کنید

اشتباهی که اکثر موتورسوارها دچار آن می‌شوند، نیم کلاچ کردن زمان دنده معکوس است. در اصل بیشتر موتورسوار‌ها برای راحتی بیشتر، به جای اینکه کلاچ را تا انتها نگه دارند، با نیم کلاچ دنده معکوس می‌کشند. این کار فشار زیادی به گیربکس و کلاچ وارد می‌کند. در واقع با نیم کلاچ کردن زمان تعویض دنده، هم به گیربکس آسیب‌های شدیدی وارد می‌شود و هم عمر صفحه کلاچ موتور سیکلت پایین می‌آید. 

8) هرگز گیربکس ها را چک نکنید

همانطور که می‌دانید، گیربکس وظیفه انتقال نیرو از انجین به چرخ‌های موتور سیکلت را برعهده دارد. صفحه کلاچ، مانند یک پل میان گیربکس و انجین قرار می‌گیرد و نیرویی که توسط انجین تولید می‌شود را به گیربکس منتقل می‌کند. اگر گیربکس به هر دلیلی نقص فنی داشته باشد، صفحه کلاچ‌ها با نیروی بیشتری باید کار کنند تا برای رسیدن به سرعت مورد نظر، نیروی کافی به گیربکس منتقل شود. این فشار بیشتر، باعث زود خراب شدن صفحه کلاچ‌ها می‌شود. 

اگر در موتور سیکلت خود علائم خرابی گیربکس را دیدید، بهتر است آن را با کمک یک مکانیک قهار بررسی کنید و مشکل آن را رفع کنید. 

خلاصه کل متن

صفحه کلاچ، جز مهم‌ترین لوازم مصرفی موتور سیکلت است که در صورت تمام شدن تاثیر زیادی روی موتورسواری و کنترل موتور می‌گذارد. در این مطلب، هشت مورد از رایج‌ترین اشتباهاتی که باعث زود تمام شدن صفحه کلاچ می‌شوند را بررسی کردیم.

معمولا موتورسواران سالی دو بار باید صفحه کلاچ موتور را عوض کنند. اما با انجام این هشت مورد، ممکن است عمر مفید صفحه  کلاچ موتور سیکلت کاهش پیدا کند. 

با تمرین، و رفع اشکالات موتورسواری خود، تا حد زیادی می‌توانید از خرابی زودرس صفحه کلاچ جلوگیری کنید و در هزینه موتورسیکلت خود صرفه‌جویی کنید. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم با خرید لوازم موتور از فروشگاه‌های معتبر، از با کیفیت بودن صفحه کلاچ مورد استفاده، مطمئن شوید. 

قفل زنجیر ردلاین
قفل زنجیر ضد برش فولادی موتور سیکلت ردلاین کد 820 با ضمانت یک ساله تعویض
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.