ناوبری سایت
چرا موتورسیکلت ریپ میزنه؟

چرا موتورسیکلت ریپ میزنه؟

تا حالا شده وسط موتورسواری، یه دفعه، موتورت بایسته و دوباره حرکت کنه؟ به عبارت دیگه، موتورسیکلت حرکت مقطع و نامنظمی داشته باشه و درست کار نکنه؟ اگر خودت توی این شرایط نباشی، همچین وضعیتی خنده دار به نظر میرسه. اما برای موتور سوارهایی که ریپ زدن موتور رو تجربه کردن، این وضعیت اصلا خنده دار نیست. 

ریپ زدن موتورسیکلت، جز اون دسته مشکلاتی هست که ممکنه برای همه پیش بیاد و دونستن اینکه چه چیزی باعث ریپ زدن موتورسیکلت میشه، و چطوری میشه با مراقبت های درست ازش جلوگیری کرد، برای هر موتورسواری واجب هست. برای همین توی این بلاگ از دکتر موتوری، سعی کردیم کاملا این موضوع رو باز کنیم. 

چه زمانی موتورسیکلت ریپ میزند؟

ریپ زدن موتورسیکلت، معمولا نشونه یه مشکل اساسی توی موتورسیکلت هست. اما بستگی به این که این مشکل چی هست، توی شرایط مختلفی این اتفاق میوفته. گاهی اوقات با بالا برد دور موتور، و در نتیجه سرعت، موتورسیکلت ریپ میزنه. با این حال، ریپ زدن موتور سیکلت توی دور موتور پایین یا زمانی که با سرعت ثابت حرکت می کنیم،  چیز بعیدی نیست. 

از یه طرف، سرما هم میتونه یکی از دلایل ریپ زدن موتورسیکلت باشد. اما چرا موتورسیکلت توی این حالت ها ممکنه ریپ بزنه؟ جلوتر، کامل توضیح دادیم

علت ریپ زدن در دور موتور و سرعت بالا

معمولا علت ریپ زدن در دور موتور و سرعت بالا، مربوط به سیستم جرقه زنی میشه. سیستم جرقه زنی از شمع، دلکو و کوِئل یا وایر تشکیل شده که مشکل توی هر کدام از اینها، باعث ریپ زدن موتور میشه. 

خرابی شمع ها

اگر توی سرعت و دور موتور بالا، متوجه ریپ زدن موتورسیکلت شدید، بهتره توی اولین اقدام شمع ها رو بررسی کنید. چون شایع ترین دلیلی که باعث ریپ زدن موتور توی این شرایط میشه، خرابی شمع ها هست.

قسمت پلاتینی شمع بعد از یک مدت استفاده ذوب میشه و کم کم خراب میشه. یکی از نشانه های تموم شدن عمر شمع، ریپ زدن موتور هست. 

راه حل و پیشگیری: با عوض کردن شمع ها، مشکل ریپ زدن موتورسیکلت هم حل میشه. برای جلوگیری از این اتفاق بهتره شمع ها رو به صورت دوره ای بررسی کنید و اونها رو به موقع عوض کنید. 

قفل زنجیر ردلاین
قفل زنجیر ضد برش فولادی موتور سیکلت ردلاین با ضمانت یک ساله تعویض

وضعیت بد دلکو

دلکو، یکی از اجزای سیستم جرقه زنی محسوب میشه. وظیفه اصلی این قطعه، انتقال جریان ولتاژ بالا به شمع ها هست. اگر دلکو ها در جای خودشون شل بشن یا سر جای خودشون نباشن، ممکنه موتورسیکلت توی دور موتور بالا ریپ بزنه. کثیفی دلکو هم عملکردش رو مختل میکنه و باعث ریپ زدن موتورسیکلت میشه. 

راه حل و پیشگیری: اگر دلکو ها توی وضعیت بدی بودند، با سفت کردن اونها، و یا تمیز کردنشون، دیگه موتور ریپ نمیزنه. 

کثیف بودن وایرها

الان توی بیشتر موتورسیکلت ها به جای وایر از کوِئل استفاده میشه. اما اگر موتور شما قدیمیه و ریپ میزنه، بهتره وایرها رو هم بررسی کنید و مطمئن بشید که کثیف نیستند. 

ریپ زدن در سرما

هوای سرد همیشه برای موتورسوار ها دردسر ساز بوده. از مشکلات روشن نشدن موتور تو هوای سرد بگیر، تا بارون های یه دفعه ای که کل برنامه ادم رو به هم میریزه. به غیر از این، هوای سرد می تونه باعث ریپ زدن موتورسیکلت هم بشه. 

البته خود هوای سرد به تنهایی عملکرد موتورسیکلت رو ضعیف نمی کنه. اما به خاطر آسیبی که به باتری و روغن موتور میزنه، باعث ریپ زدن میشه. بزارید توی این موضوع دقیق تر بشیم.

خرابی باتری موتور

پایین اومدن دمای هوا تاثیر منفی زیادی روی مواد شیمیایی داخل باتری میزاره. به خاطر همین هم هست که گاهی اوقات روشن کردن موتور توی هوای سرد سخت تر میشه. اگر موتور انژکتوری هم باشه، کم شدن ولتاژ و اختلال عملکرد باتری، روی کامپیوتر هم تاثیر میزاره و باعث ریپ زدن موتورسیکلت میشه. 

راه حل و پیشگیری: توی زمستون، باتری های ضعیف زودتر خراب میشن. با عوض کردن باتری می تونید از ریپ زدن موتور توی سرما جلوگیری کنید. 

روغن موتور

اگر توی هوای سرد از روغن موتور مناسب استفاده نکنید، سرما باعث غلیظ شدن بیش از اندازه روغن موتور میشه و همین، یکی از دلایل ضعیف شدن موتور و ریپ زدنش هست. 

راه حل و پیشگیری: وقتی هوا رو به سردی میره، بهتره روغن موتور مناسب استفاده کنید. 

ریپ زدن موتور سیکلت در هوای سرد و زمستان

ریپ زدن موتور به دلیل مشکلات احتراق

اکثرا ریپ زدن موتورسیکلت به خاطر مشکلات مربوط به احتراق اتفاق میوفته. احتراق، فرآیندی که باعث سوختن بنزین و به راه افتادن موتورسیکلت میشه. از کثیف بودن فیلتر هوا بگیر تا خرابی شمع ها میتونن این مشکلات رو به وجود بیارن. 

کثیفی محفظه احتراق

توی موتورسیکلت ماشین، فرآیند احتراق باعث به حرکت در اومدن پیستون ها به سمت جلو و عقب میشه. پیستون ها از طریق میل لنگ به تایر ها وصل هستند و حرکتشون، باعث راه افتادن موتورسیکلت میشه. 

اگر محفظه احتراق به هر دلیلی کثیف شده باشه، احتراق به درستی انجام نمیشه. زمانی که احتراق به درستی انجام نشه،  موتورسیکلت ریپ میزنه و یه سری مشکلات دیگه به وجود میاد. 

 

راه حل:  اگر هنگام شروع به کار موتورسیکلت ریپ زد، حتما محفظه احتراق رو تمیز کنید. 

کلاه کاسکت ردلاین مدل NSN-MTGR ابی
کلاه کاسکت ردلاین فک متحرک عینک دار مدل NSN-MTGR آبی

داغ شدن بیش از حد موتورسیکلت

یکی دیگه از مهم ترین مواردی که باعث ریپ زدن موتور موقع کار کردن میشه، گرم شدن بیش از حد انجین موتور هست. این مورد می تونه به خاطر اختلال توی سیستم خنک کننده، یا به خاطر تنظیم نبودن نسبت هوا و سوخت اتفاق میوفته. 

یکی از کوچک ترین مشکلاتی که داغ شدن انجین به وجود میاره، ریپ زدن موتور هست. پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از بیش از حد داغ شدن موتور، بلاگ داغ شدن زیاد انجین موتور رو بخونید. 

مشکل در سیستم سوخت رسانی

وقتی در سیستم سوخت رسانی موتور مشکلی وجود داشته باشه، سوخت به درستی از باک به انجین منتقل نمیشه. وقتی هم بنزین کافی به انجین نرسه، احتراق به درستی انجام نمیشه و در نهایت موتورسیکلت موقع کار کردن ریپ میزنه. 

خالی بودن باک بنزین

مشخصه که فرآیند جابجایی موتورسیکلت با کمک بنزین انجام می شود و به همین دلیل ک تخلیه بیش از حد باک بنزین می تونه دلیل ریپ موتورسیکلت باشد. بنابراین قبل از بررسی سیستم سوخت رسانی و مسیر انتقال سوخت، مطمئن بشید که به اندازه کافی بنزین دارید. 

فیلتر هوای کثیف

فیلتر هوا جز لوازم مصرفی موتور سیکلت هست که هر پونزده هزار کیلومتر یک بار باید عوض بشه. اگر فیلتر هوا به موقع عوض نشه، هوای آلوده وارد انجین میشه و توی احتراق مشکل به وجود میاره. یا هوای کافی به انجین نمیرسه و مخلوط سوخت و هوا، غنی میشه. 

توی هر دو شرایط، چون احتراق به درستی انجام نمیشه، موتورسیکلت موقع کار کردن ریپ میزنه. 

فیلتر هوا موتور سیکلت مدل AF مناسب برای پالس ان اس 150
فیلتر هوا موتور سیکلت مدل AF مناسب برای پالس RS

وقتی موتور ریپ میزنه باید چکار کنیم؟

راندن موتور وقتی داره ریپ میزنه، کار اشتباهیه چون باعث خراب شدن موتور میشه. اگر متوجه ریپ زدن موتور شدید، تا قبل از شدید شدن مشکل به اولین تعمیرگاه موتور نزدیک مراجعه کنید.  

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام

سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.